WHATSAPP FORM DOLDUR
İLETİŞİME GEÇ
X
FORM DOLDURUN,
SİZİ ARAYALIM

  Greft Nedir? Saç Ekiminde Greftin Önemi

  Saç ekimi ile günümüzde pek çok kişi istedikleri estetik görünümüne kavuşabilmektedir. Son zamanlarda saç ektirme yöntemleri değişikliğe uğramıştır. Yeni gelişen teknolojiyle birlikte greft saç ektirme yöntemi ön plana çıkmaktadır. Bu yöntem sadece saç ektirme esnasında kullanılmaz.

  Erkeklerde sakal arası oluşan boşluklar, sakal ve bıyık dökülmeleri gibi durumlarda sakal ekimi tedavisi uygulanır. Sakal ekilirken de greft tekniği kullanılabilir. Henüz bu yöntemi duymadıysanız ya da sadece adını biliyorsanız aklınıza takılanların yanıtını buradan öğrenebilirsiniz. Böylece artık saçlarınızda, sakallarınızda oluşan boşluklara dur diyebilirsiniz.

  Greft Çeşitleri Nedir?

  İlk olarak sizlere greftin çeşitlerinden bahsetmek istiyoruz. Aslında burada çeşitten bahsederken asıl anlatılmak istenen saç ya da sakal köküdür. 4 farklı çeşidi olan bu tedavide 1, 2, 3 ya da 4 tane saç – sakal kökünü içermesidir. Greftin içeriğinde yer alan kökler tekniğin çeşitlenmesine yol açmaktadır. Buradaki kök sayısı donöre ve uzmanın analizine bağlı olarak değişir.

  Greft Nasıl Elde Edilir?

  Greft, günümüzde pek çok tıbbi alanda kullanılmaktadır. Bunlar arasında saç ve sakal ekimi de vardır. Grefti elde etmek için vücudun bir bölgesinden alınan donörler hasarlı bölgeye taşınır. Tabi taşınacak donörler saçsa ense köklerinden alınır. Sakalsa yoğun olan sakal bölgelerinden alınır. Alınan köklerde damar veya sinir hücresi bulunmamaktadır. Hücre taşımaması sebebiyle beslenmesi mümkün olmamaktadır.

  Greft Nasıl Kullanılır?

  Greft; saç tellerinin ve deri parçalarının yer aldığı bir alandır. Bu alanın içerisinde 1 ile 4 arasında değişen saç kökü vardır. Saç kökleri genellikle enseden ya da kulak arkasından alınır. Çünkü saçların en çok yoğun olduğu bölgeler burasıdır. Saç ekimi esnasında alınan kökler kel kalan ya da seyrelen bölgelere taşınır. Böylece greftin kullanımı gerçekleşir.

  Tabi elde edilecek alan miktarı uzmanın analizine göre değişiklik gösterebilir. Saç ektirmeye karar veren kişilere yapılan ön değerlendirme sonucunda kaç greftin yapılacağı da hesaplanır. Miktarın belirlenmesinde uzmanın analizini belirleyen hastanın kellik ve saçının – sakalının seyrelme miktarıdır. Dolayısıyla ilk değerlendirme büyük önem arz etmektedir.

  Deri Greftleri Nerelerde Kullanılır?

  Deri greftinin pek çok kullanım alanı mevcuttur. Özellikle kanser hastalarında uygulanan tedaviler neticesinde oluşan yıkımları gidermek için kullanıldığı gözlenmektedir. Açık yaralarda ve ciltte oluşan kayıplar yine bu yöntemin kullanılmasına imkan sağlamaktadır. Saç ve sakal ekimi esnasında kullanılan greftlerin içerisinde derinin yanı sıra saç – sakal kökleri de yer almaktadır.

  Greft Ameliyatlarının Başarısız Olma İhtimali Nedir?

  Saç ekimi ya da sakal ektirmek isteyenlerde greftin başarısız olduğu durumlar vardır. Bu durumlar aşağıdaki gibidir:

  • Yara iyileşmesi zor olan hastalarda başarısızlık gözlenebilir. Örneğin şeker hastalarında ekimin başarısızlığı sorunu ortaya çıkar.
  • Saç ekilecek bölgede hiç saçın kalmamış olması yine operasyonun başarısızlığını doğurur.
  • Greft yöntemi saç derisi incelen hastalarda tutmayabilir.

  Yorum Yap