WHATSAPP FORM DOLDUR
İLETİŞİME GEÇ
X
FORM DOLDURUN,
SİZİ ARAYALIM

  Saç Ekimi

  Saç, dış görünüşün önemli bir parçasıdır. Sağlık sorunları, yaş, cilt sorunları, ya da genetik faktörler nedeni ile saç kaybına uğrayan kişiler ise bu kayıpları oldukça başarılı ve etkin bir yöntemle telafi edebilirler. Saç ekimi denilen bu işlemle, herhangi bir sebeple azalan ya da kaybedilen saçlar, cerrahi bir teknik ile fazlalaştırılır. Bu işlem sayesinde, günümüzde birçok insan arzu ettiği görünüme kolaylıkla kavuşur.

  Erişkin bir insanda günde ortalama 100 – 150 saç telinin dökülmesi normal kabul edilir. Ancak daha yoğun bir dökülme yaşanmaya başlamışsa ve bu durum iki aydan fazla bir süredir devam ediyorsa dikkat edilmesi gerekir.

  Genetik ya da dış etkenlere bağlı olarak zamanla saç köklerinde azalma meydana gelebilir. Kellik durumuna kadar gidebilecek olan bu sorun, her ne kadar erkeklerle özdeşleşmiş olsa da, kadınlar arasında da yaygın bir şekilde görülebilmektedir.

  Neyse ki, gelişen saç ekimi teknolojisi ile birlikte ağrısız ve kısa zamanda sağlıklı saçlara kavuşmak artık çok daha kolay bir hale gelmiştir.

  Saç Ekimi Nedir?

  Saç Ekimi Nedir?

  Saç ekimi, kadın veya erkekte çeşitli sebeplerle meydana gelen saç kayıplarının kalıcı bir şekilde geri kazandırılmasıdır.

  1990’lı yıllar itibarıyla gelişen bir mikro cerrahi girişimi olan saç ekimi, temelde enseden alınan saç kökü demetlerinin kayıp yaşanan bölgeye nakledilmesi olarak tanımlanmaktadır. Bu nedenle hem saç kökü demetlerinin alındığı bölgenin zarar görmemesi hem de nakledilen saçın doğal görünmesi ve kalıcılığını yitirmemesi için saç ekiminin uzman ve profesyonel bir ekip tarafından gerçekleştirilmesi büyük önem taşımaktadır.

  Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

  Saç kaybı yaşayan kişilerde, iki kulak arasında bulunan ense bölgesinde halen yoğun bir şekilde saç kökleri bulunmaya devam eder. Dolayısıyla nakledilecek sağlıklı saçlar için öncelikli olarak bu bölge tercih edilir. Ancak bu bölgede de saçlar seyrelmişse şakak bölgesi, göğüs bölgesi veya kollardan da kök alındığı görülebilmektedir.

  Saç ekimi aşamaları şu şekilde gerçekleşir:

  • İlk olarak, saç köklerinin toplanması sağlanır. Bu aşamada ense bölgesinden alınan ve greft olarak adlandırılan saçlar, birer birer toplanır.
  • İkinci aşamada, toplanan saç köklerinin nakledilmesi için gerekli olan kanallar açılır. Bu aşamada ekilecek saçın uzunluğu ve büyüklüğü önem taşır.
  • Üçüncü ve son aşamada ise açılan kanallara 40 – 45 derecelik açılarla bu kökler, yoğunluğa bağlı olarak birkaç saatlik bir operasyon ile nakledilir. Saçsız alanın büyüklüğüne göre, bazı durumlarda birkaç seanslık işlemler de gerekebilmektedir.
  • İşlemin tamamlanmasının ardından, baş bölgesi özel bir bandaj ile sarılır. Kişinin bir iki saat dinlenmesi sağlandıktan sonra taburcu edilmesi mümkündür.

   

  Saç Ekimi Operasyon Türleri Nelerdir

  Saç Ekimi Operasyon Türleri Nelerdir?

  Teknolojinin gelişmesi ile birlikte, saç ekimi çeşitleri de artış göstermiştir. Hangi yöntemin tercih edileceği, kişinin ihtiyacı ve talebine göre belirlenmektedir. Günümüzde tercih edilen saç ekimi türleri şöyle sıralanabilir:

  • Safir: Bu yöntemde kanal açarken özel safir uçlu bir kalem kullanılır. Bu kalemler, çok küçük mikro kanallar açabildiklerinden işlem sonrası hızlı bir iyileşme sağlar.
  • Soft: Lokal anestezi altında yapılan bu uygulama ile kişi işlem sırasında hiçbir ağrı ya da acı hissetmez.
  • DHI: Choi adı verilen bir kalemle kanalların açıldığı bu teknik sayesinde saç köklerinin daha sağlıklı bir şekilde tutunması sağlanır.
  • TDF: Two Days Fue olarak bilinen bu yöntemde, kişiye iki gün arka arkaya gerçekleştirilen iki seans ile ekim yapılır.
  • Lazer: Lazer terapisi ile yapılan bu yöntemde, kişi işlem sırasında hiçbir şekilde acı hissetmez.

  Saç ekimini gerçekleştiren doktorun işinde uzman ve deneyimli olması, hem kişinin sağlığı hem de saç ekimi sonuçları üzerindeki başarı açısından büyük önem taşımaktadır. Siz de yoğun bir saç kaybı ile karşı karşıya kaldıysanız saç ekimi hakkında daha detaylı bilgi almak için Dr. Samet Ergin ve uzman ekibini arayabilirsiniz.

  Dökülen ve seyrekleşen saçlara istenen görünümü kazandırmak, gelişen teknolojiyle birlikte artık çok daha kolay! Saç ekimi uygulamasıyla kalıcı saçlara doğal görünümü kaybetmeden kolayca ulaşabilirsiniz.

   

  Saç Ekim, Anestezisi Nasıl Olur? 

  Saç ekimininde lokal anestezi işlemi ile yapılır. İşlem yapılacak olan ense ve ön bölgesi bölgesel olarak uyuşturulur ve kişide herhangi bir bilinç kaybı ya da baygınlık olmaz. Günümüz teknolojisinde uygulanan anestezi yöntemi ve ilaçlar çok farklı olduğu için işlem yaptıracak kişi acı ve ya ağrıyı hissetmez. Daha konforlu ve daha kaliteli bir işlem yapılır ve saç ekiminden ya da anesteziden kaynaklı hiçbir zarar görmez.

  Saç Ekimi Aşamaları

  Saç ekimi aşamaları genel olarak herkese aynı şekilde uygulanır. Öncelikle saç ektirmek isteyen kişinin saç analizi yapılır ve durum değerlendirilip kişiye bilgi verilir. Örneğin kök kalitesi hakkında, ince veya kalın telli hakkında, çoklu veya tekli saçlarının olup olmadığı hakkında ve işlem yapılacak alanın planlanması hakkında bilgi verilir. Sonraki aşama ise operasyona hazırlıktır. Gerekli tetkikler ve tahliller yapılır ve değerlendirilir. Daha sonra hasta operasyon için odaya alınır ve tekrar bir bilgilendirme yapıldıktan sonra anestezi işlemine geçilir.

  Hasta yüzüstü şekilde yatar ve iki kulak arası donör bölgeye anestezi işlemi uygulaması yapılmaya başlar. Çoğu insan anestezi işlemindeki acıdan korkar. Geliştirilen teknoloji ve kullanılan cihazlar sayesinde saç ekim işlemindeki anestezi uygulaması daha konforlu, acısız ve ağrısız olarak tamamlanır.

  • Saç Ekimi Yapılacak Alanın Planlaması ve Çizimi

  Saç dökülmesinin veya seyrelmenin olduğu alanın belirlenmesi ve bu alan için kaç kök ekilmesi gerektiğinin doktor tarafından belirlenmesi ve ön saç çizgisinin hastanın yüzündeki kas yapısına ve yüz hattına uygun şekilde çizilmesi ve planlamanın yapılmasıdır.

  • Saç Köklerinin Alınması ve Saklanması

  Greft adı verilen saç köklerinin, micro motor ve kişiye özel ölçülerde olan punç dediğimiz saç iğneleri ile kökleri donör bölgeden çıkarma işlemidir. Her bir saç kökünde 2-3 saç teli vardır. Yapılan planlama sayısına göre kökler tek tek toplanır ve uygun solüsyonlarda muhafaza edilir.

  • Kanalların Açılması ve Ekim İşlemi

  Saç kökleri toplandıktan sonra, saç dökülmesinin ya da seyrelmenin olduğu bölgeye kişinin toplanan saç köklerinin kalınlığına, uzunluğuna ve planlanan kök sayısına göre kanallar açılır. Açılan kanalların açıları ve sıklığı doğal bir görünüm için çok çok önemlidir. Açılan kanallara toplanan saç köklerinin tek tek yerleştirilmesinden sonra işlem tamamlanır.

  Saç Ekiminde İyileşme Süreci

  Saç ekiminde iyileşme sürecinde yapılması ve dikkat edilmesi gerekenler vardır. Sürecin sağlıklı ilerlemesi ve iyileşme sürecinin hızlı olması için verilen her talimata ve bilgilere uyulmalıdır. 

  Saç ekiminde yaraların iyileşmesi genel olarak. Maximum 10-15 günde tamamlanır. Uygulanan her saç ekim tekniğinde saç ekimi sonrası iyileşme hızlıdır. İşlem sonrasında birkaç gün boyunca hafif uyuşma ve ağrı beklenirken, çoğu hasta saç ekiminden sonra bir iki gün içerisinde kendisini iyi hisseder. Köklerin alınmış olduğu ense bölgesinde 2-3 gün kaşıntı olabilir normaldir. 

  Saç ekimi yapılan bölgede ise kızarıklık ve nokta nokta izler görünebilir. 7 ile 10 gün boyunca ekim bölgesinde kırmızı izler ve kabuklanmalar görünecek ve bu bölgelerde ince kabuklar oluşacak. 10 gün içinde, bu ince kabuklar her yıkamada yavaş yavaş dökülecek ve önemli ölçüde azalacaktır. Genellikle hasta maksimum 10-15 gün sonra normal görüntüsüne kavuşur. Saçların dökülüp çıkma döneminde hafif kızarıklıklar görülebilir.

  Saç Ekimi Sonrası ve Saç Ekimi Sürecinde İlk Yıkama

  Saç ekiminden sonraki süreç de yıkama işlemi ilk olarak uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Kafa derisinde saç ekiminden sonra kabuklanmalar görülmektedir. Yıkama aşamasında nemlendirici losyon ve onarıcı kremler kullanılmaktadır. İlk yıkama işlemi uzmanlar tarafından yapılır ve kişiye yıkama işleminde gerekli bütün bilgiler verilir.

  Saç ekim sürecinin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için yıkama işleminin de uzmanların tarif ettiği şekilde düzenli olarak yapılmalıdır. Yıkama yaparken tırnaklarımızı sürtmeden sert dokunuşlar yapılmamalıdır.

  Nemlendirici krem ve losyonla yıkama yaparken, ekim bölgesindeki kabuklanmaların yumuşaması sağlanır. Suyun şiddeti iyi ayarlanmalıdır. Basınçlı bir şekilde değil yavaş akan ılık bir su ile yıkanmalıdır. Saç ekim sürecindeki yıkama hakkında doktorunuz size önerilerde bulunur. Bu öneriler dikkate alınmalı ve süreç boyunca uygun şekilde uygulanmalıdır.

  Saç Ekimi Acıtır mı?

  Saç ektirmek isteyen herkesin merak ettiği soru şudur. Saç ekimi acıtır mı? Gelişen teknoloji, uygulanan yöntemler ve kullanılan cihazlar sayesinde eski anestezi yöntemlerinin birçoğu hasta konforu ve sürecin ağrısız ve acısız geçmesi için kullanılmamaktadır. Saç ekiminin her aşamasında acı veya ağrı hissi çok çok azdır. Saç ekimi sürecin kafa bölgesinde acı hissedilmez.

   

  Saç Ekimi Çıkışlar Ne Zaman Başlar?

  Ekilen saçların çıkmaya başlama dönemi kullanılan yöntem ve tedaviye göre değişmektedir. Hangi yöntem uygulanırsa uygulansın 3. Ayda saçlar çıkmaya başlar. Süreç devam ederken ekilen köklerin beslenmesi ve çıkmasını hızlandırmak için Prp, mezoterapi, lazer tedavisi ve ozon terapi uygulamaları ile saçların çıkma sürecini destekleyebilirsiniz.

  Saç Ekimi Zararlı mı?

  Saç ekimi yaptırmak isteyen insanlar operasyonda olabilecek kötü durumlar ve olası riskler hakkında detaylı bir şekilde bilgilendirilir. Size saç ekiminin, yan etkileri, zararları hakkında ve saç ekiminin başarılı olması için bilgilendirme yapacağız.

  Saç ekimi Hastane koşullarında ve doktor kontrolünde yapılmalıdır. Uygun ortam ve şartlar olmadan yapılan saç ekiminden sonra kişinin köklerin alındığı donör bölgede his kaybı, dökülme olmayan mevcut saçların zarar görmesi, kök alınan ve ekim yapılan bölgede enfeksiyon gelişmesi gibi riskler olabilir. Saç ekimi uygun koşullar ve kişiler tarafından yapılırsa insan sağlığına bilinen hiçbir zararı yoktur.

  Saç Ekimi Haram mı?

  Diyanet başkanlığının yazısına göre saç ekimi haram değildir.

  Saç ekimini ait diyanet Başkanlığının yayınlamış olduğu fetva şu şekildedir.
  “Hz. Peygamberin saç eklemeyi ve ekletmeyi yasakladığı yönündeki rivayetler sahih kaynaklarımızda yer almaktadır. Konuya ilgili hadisleri değerlendiren İslam alimleri, bir kimsenin, saçına başkasının saçının eklenmesini veya başkasının saçından imal edilen peruğu takmasını caiz görmemişlerdir.

  Günümüzde cerrahi bir operasyon olarak yapılan saç ekimi uygulaması ise kişinin kendi saçından alınıp saç dökülmesinin olduğu bölgeye nakledilmesi şeklinde olduğu için söz konusu yasak kapsamında değildir. ’’

   

  Saç Ekimi Caiz mi?

  Saç ekimine karar veren insanlar inançları gereği birtakım endişeler duymaktadır. Bunlardan birisi de saç ekimi dinimizce caiz mi?

  Diyanet yazılarda şu şekilde bilgi verilmiştir.
  “Hz. Peygamberin saç eklemeyi ve ekletmeyi yasakladığı yönündeki rivayetler sahih kaynaklarımızda yer almaktadır. Konuya ilgili hadisleri değerlendiren İslam alimleri, bir kimsenin, saçına başkasının saçının eklenmesini veya başkasının saçından imal edilen peruğu takmasını caiz görmemişlerdir.

  Günümüzde cerrahi bir operasyon olarak yapılan saç ekimi uygulaması ise kişinin kendi saçından alınıp saç dökülmesinin olduğu bölgeye nakledilmesi şeklinde olduğu için söz konusu yasak kapsamında değildir. ’’

  Saç Ekiminden Önce ve Sonra Ağrı Olur Mu?

  Saç ekimi yaptırmak isteyen kişilerin genel olarak işlemden önce ve sonra ağrı ve acı hakkında korkuları vardır. Günümüz teknolojileri sayesinde saç ekim işleminde kullanılan cihaz ve yöntemler sayesinde saç ekim öncesi ve sonrasında kişi acı ve ağrı sürecini çok hızlı bir şekilde daha konforlu geçirmektedir. İşlem sırasında uygulanan ağrısız anestezi yöntemi ile iğne kullanılmaz ve saç ekiminde hasta acı hissetmez.

  Saç Ekimi Cinselliği Etkiler mi?

  Saç ekiminden hemen sonra cinsel ilişkiye girmek çok tehlikeli ve işlem yapılan bölgenin zarar görmesi açısından uygun değildir. Ekilen saçların zarar görme ihtimali vardır ve sarf edilecek efor ile birlikte terleme, kan basıncında değişiklik gibi olasılıklar operasyonun sonucunu etkiler. Saç ekim işlemi bilinen şekilde cinselliği ve cinsel performansı hiçbir şekilde etkilemez. Sadece belirli bir süre kısıtlar ve saç ekiminin cinsel sağlığa hiçbir zararı yoktur.

  Yani uzun vadede saç ekimi cinselliği etkilemez. Doktorlar cinsel ilişkiye saç ekim işleminden 4-5 gün sonra başlanmasını önerir. Fakat Cinsel ilişki sırasında ekim bölgesini sürtünmelere ve çarpmalara karşı korumaya 10-15 gün boyunca devam edilmelidir.

  3 Gün Konaklama

  Tüm işlemler için anlaşmalı 5 yıldızlı otellerimizde misafirimiz oluyorsunuz.

  6-8 Saat Operasyon

  Maksimum 8 saat içerisinde profesyonel ekibimiz doğal saç ekimini gerçekleştirir.

  %100 Ağrısız ve Acısız

  İğnesiz lokal anestezi cihazımız ile ağrı ve acıyı hiç hissetmeyeceksiniz!

  Maksimum Saç Kökü

  FUE ya da DHI teknolojisi ile maksimum sayıda saç kökü ekiyoruz.

  Saç ekimi lokal anestezi ya da sedasyon altında yapılır, bu sebeple ekim işlemi sırasında herhangi bir ağrı hissedilmez. Ekimden sonraki ilk birkaç gün bazı genel rahatsızlıklar yaşayabilirsiniz fakat bunların hepsi ağrıkesici ilaçlarla kontrol altına alınabilecek düzeydedir.

  Saç ekiminden sonra kanama, şişlik ve kabuklanma normaldir. Saç ekimi uzmanının işlem sonrası talimatlarını takip ederek bu yan etkileri en aza indirebilirsiniz.

  Herhangi bir saç ekimi sonrası hakkında bilmeniz gereken ilk şeylerden biri, ertesi gün saçlı bir şekilde uyanmayacağınızdır. Saç ekiminin anında sonuç vermediğini bilmek sinir bozucu olsa da, güzel, saçlı günlerin çok yakın olduğunu unutmayın. Yeni saç büyümenizin nihai sonuçları muhtemelen ekimi yaptırdığınız günden itibaren yaklaşık bir yıl içinde gerçekleşir. Yeni saç kökleri ekildikten sonra 1 hafta ile 2 ay sonra yeni saçlar döküle bilir. Buna şok dökülme diyoruz. Bu tamamen normaldir ve beklenen bir şeydir. Ekilen saçlarınız şok dökülme yaşadıktan hemen sonra tek tek tekrar çıkacaktır.

  Evet. Başın arkasındaki ve yan taraflarındaki saçlar genetik olarak kalıcı şekilde programlanmıştır. Saç, başın üstüne ekildiğinde de bu özelliğini korur. Unutulmamalıdır ki bu, diğer saçların dökülmesini engellemeyecektir. Bu nedenle, daha fazla saç dökülmesini önlemek için her zaman farklı medikal tedavilerle veya ilaç takviyeleriyle desteklenebilir.

  FUE, insan gözüyle görülemeyen çok sayıda küçük iz bırakır, ancak bunların hemen hepsi gözle görülür vaziyette değildir.

  5 Yıldızlı Otel Konaklamalı Hizmetlerimiz Hakkında Bilgi Al

  Yorum Yap