WHATSAPP FORM DOLDUR
İLETİŞİME GEÇ
X
FORM DOLDURUN,
SİZİ ARAYALIM

  Bıyık Ekimi

  Bıyıklarının yeterince çıkmaması ya da çıkması nedeniyle bıyık ektiren pek çok erkek bulunur. Özgüveninizi artırabilen bu işlemin uygulanması ise oldukça kolay olup dikkat etmeniz gereken en önemli nokta işinin ehli bir uzmanla çalışmaktır.

  Bıyık Ekimi Nedir?

  Bıyık ekimi, dudak bölgesindeki seyrelmiş ya da dökülmüş kılların sıklaştırılmasına verilen addır. Genellikle saç derisinden alınan kılların kullanıldığı işlem sonrasında çok daha gür ve sık bıyıklara sahip olabilirsiniz.

  Bıyık Ekimi Nasıl Yapılır?

  Bıyık ekiminde, saç ekiminde kullanılan yöntemler kullanılmakla birlikte yüz çok daha ön planda olan bir bölge olduğundan kullanılan köklerin seçimine daha fazla dikkat edilir.

  Lokal anestezi kullanılarak yapılan işlem genellikle tek seansta tamamlanır. İşleme başlamadan önce bıyıkların şekline karar verilir. Eğer kişinin saçları bulunuyorsa ense de yer alan kökler kullanılır. Saçların yeterli olmaması durumunda farklı bölgeler de donör olarak kullanılabilir.

  Donör bölgede sterilize edildikten sonra kökler alınır ve ekmeye uygun hale getirilir. Daha sonra ekim yapılacak bölgeye mikro delikler açılır. Hazırlanan greftler bıyık bölgesine nakledilir ve işlem tamamlanır.

  Bıyık Ekimi Türleri

  Bıyık ekiminde genel olarak kullanılan iki yöntem bulunur.

  • FUE, yüksek başarı oranıyla bilinen bir bıyık ekim yöntemi olup nakledilecek bölgeden alınan kökler dudak üstüne ekilir. Deride herhangi bir işlem yapılmadığından köklerin alındığı bölgede bir hasar kalmaması nedeniyle sıklıkla kullanılır.
  • FUT adı verilen bıyık ekim yönteminde ise choi denilen son derece küçük iğnelerle kökler alınır ve saç folikülleri ilgili bölgeye aktarılır.

  Bıyık Ekim Aşamaları

  Cerrahi her operasyonda olduğu gibi bıyık ekiminde de ilk olarak, tahliller ve tetkikler ile başlar. Sonuçlara göre, işleme uygun olup olmadığı belirlenir. Sonra işlem yapılacak bölgeler detaylı bir şekilde incelenir. Bıyık bölgesinde dökülme olan, seyrekleşen ve ekim ile doldurulması gereken alanlar belirlenir. Kaç adet kök ekileceği ve yerleri belirlenir. Belirlenen ekim bölgeleri doğal bir görünüm elde edecek şekilde çizimle sabitlenir.

  Sonrasında bıyık ekiminde işlem aşamasına geçilir. Bıyık ekim işleminde en yaygın olarak FUE metodu uygulanır. Bıyık ekimi için gerekli olan kıl kökleri ense bölgesinde tek tek alınır. İşlem sırasında ağrısız bir şekilde lokal anestezi yapılarak ağrı ve acı hissedilmez. Enseden belirlenen sayıda kök alımı başlar. Bu esnada hasta hiçbir şey hissetmez ve bilinç açıktır.

  Ense bölgesinde alınan kıl kökleri, planlanan ekim bölgesinde açılan çok ince ve doğal yönlerde olan kanallar üzerine tek tek ekilir. İşlem sırasında köklerin çıkış yönüne, açısına uygun işlem yapılması gerekmektedir. Doğal bir görünüm elde edilmesi için bu çok önemlidir.

  Bıyık Ekimi Ne Kadar Sürer? 

  Bıyık ekim işlemi ekim yapılacak alanın genişliğine göre, uygulanacak ekim yöntemine göre ve kök sayısına göre değişmektedir. Ortalama bir bıyık ekim işlemi 3-5 saat arasında değişmektedir.

  Bıyık ekim sonuçları kişiden kişiye göre farklılıklar gösterebilir. Her kişiye ekilen kök sayısı ve metot aynı değildir ve bu bıyık ekim sonuçlarında da zaman olarak farklılık göstermektedir. Ancak bıyık ekim sonuçları ortalama 3. Ayda kendisini göstermeye başlar ve süreç devam ederken 6-8 ayda güzel bir görüntü oluşmuş olur.

  Bıyık Ekimi Öncesi ve Sonrası

  Bıyık ekimi yaptırmak isteyen herkesin bir beklentisi ve görüntüsünde bir değişiklik beklentisi vardır. Ömür boyu bu görüntü kalacaktır ve iyi karar verip güzel bir işlem yaptırmalıdır. Bıyık ekiminde kişinin istekleri ve beklentileri iyi bir şekilde analiz edilip yapılacak işlemi o şekilde gerçekleştirmek gerekir. Bıyık ekiminde en önemli olay doğal bir görüntü ve köklerin açılarıdır. Uzman kişiler tarafından yapılması gerekir.

  Bıyık Ekimi Sonrası

  Bıyık ekimi sonrasında kişi kısa sürede yaşantısına geri dönebilir. Ancak bir süre bıyık ve donör bölgenin bandajlı kalması gereklidir.

  İlk hafta bıyık bölgesinde ve köklerin alındığı alanda kızarıklıklar ve şişmeler görünmesi normaldir. 3 günün sonunda köklerin çevresinde oluşan kabuklar dökülmeye başlar. Bu noktada kesinlikle müdahale etmemeniz önemlidir.

  Yaklaşık 10 gün içerisinde iyileşme tamamlanır ve bıyıklarda uzama gözlenir. İlk 1 ay içerisinde bıyıklarınızın dökülmesi normaldir. Birkaç hafta içerisinde bıyıklar tekrar uzamaya başlar ve kendi şeklini alır. Bu süreçte dikkat edilmesi gerekenler bilmeniz iyileşme sürecinin hızlanmasına yardımcı olabilir.

  • Bıyık ekimi sonrasında köklerde hafif kanamalar olabilir. Ancak yüzünüzü silmemeniz kıl köklerinin oynamaması için önemlidir.
  • İlk hafta kıyafetlerinizi giyip çıkarırken bıyık bölgesine sürtmemeye özen göstermelisiniz. Yakası bol ya da düğmeli kıyafetler giymenizde fayda vardır.
  • Yatış pozisyonunuzun sırt üstü olmasına özen göstermelisiniz. Eğer sırt üstü yatmakta zorlanıyorsanız seyahat yastıklarından faydalanmayı deneyebilirsiniz.
  • İlk 3 gün ekim yapılan bölgeye su değdirmemeniz gereklidir.

   

  Bıyık Ekimi Dökülür mü?

  Ekilen bıyık dökülmez. Şok dökülme işlemin bir parçasıdır. Sürecin önemli bir parçası olan şok dökülme aşaması bıyık ekimi ve iyileşme süreci tamamlandıktan sonraki olacak olan aşamadır ve hastaların hemen hemen hepsinde tedirginlik ve endişeye sebep olmaktadır. Bıyık ekiminden sonra şok dökülme gayet normaldir. Bu bıyık ekiminin bir sürecidir ve çeşitli nedenlere bağlı olarak zamanı değişebilir. Ama çoğunlukla operasyondan sonraki 15-20 gün sonra görülen bir durumdur. Bıyık ekiminde şok dökülme sürecinde dökülen kıl kökleri ilerleyen süreçte tekrar çıkacaktır.

  Bıyık Ekimi Zararlı mı?

  Uzmanlar ve doktorların yapmış olduğu bıyık ekimlerin sonucunda ve sürecinde bıyık ekiminin bilinen bir zararı yoktur. Bıyık ekimi çok daha kısa sürede iyileşme gösterir ve süreç hızlı devam eder. Bıyık ekiminin insan sağlığına ya da yüz bölgesine hiçbir zararı yoktur.

  Bıyık Ekimi Yan Etkileri Nelerdir?

  Bıyık ekiminden sonra işlem bölgesinde birtakım değişiklikler olabilir ama bunlar yan etkiler değildir. Dudak bölgesinde şişkinlik, kızarıklık, kaşıntı ve renk değişimi, bıyık ekimi sonrası şok dökülme gibi durumlar olabilir. Bunların hiçbiri bıyık ekiminin yan etkileri değildir. Bütün bu olabilecek olan durumlar sürecin bir parçasıdır ve kalıcı hiçbir durum yoktur hepsi maksimum 15/20 gün sonra geçecektir.

  Bıyık Ekimi Acıtır mı?

  Bıyık ekimi acıtır mı diye insanlar işlemden çok fazla korkmaktadır. Bıyık ekim işlemi lokal anestezi uygulaması ile yapılmaktadır ve iğne kullanılmaz. Kişinin dudak bölgesine ağrısız anestezi cihazı ile işlem yapılır ve acı hissetmez.

  Bıyık Ekimi Fiyatları

  Bıyık ekimi fiyatları kullanılan yöntem ve kişinin isteği sıklık derecesine göre değişiklik gösterebilir. 1 santimetrekarelik bir alana 5 ile 50 kök arasında ekilmesi mümkündür ve fiyatlar, ekilecek kök sayısına göre belirlenir.

  Yorum Yap